Виникають питання, зателефонуйте нам і ми проконсультуємо Вас та надамо найкраще рішення
0 800 50 50 88 +38(050) 811 0751 +38(096) 157 4416 +38(093) 816 7699
uk
EN
Забронювати
повернутись назад

Міська брама

Пам’ятка містобудування та архітектури України національного значення. Розташована в смт Сатанів Сатанівської селищної територіальної громади. Пам’ятка є однією з провідних містобудівних домінант у забудові південної частини Сатанова. Це високохудожній витвір архітектурний із характерним ренесансним і бароковим декором.

Історія брами

Міська брама розташувалася в південній частині Сатанова, неподалік від місця злиття річки Збруч і невеликої річки Шандрова, в межах пологої лівобережної смуги. Браму закладено в XV столітті на місці давнього південного в’їзду в Сатанів. У XVI столітті браму перебудували. Вона влилася в загальну систему оборонних мурів міста, з’єднавшись із Сатанівським замком. У другій половині XVII століття браму було пошкоджено. 1724 року її відновили, при цьому надбудували зубчастий декоративний парапет на білокам’яних консолях.

Коли брама втратила оборонне значення, в ній у різний час розміщувалися митниця (Сатанів розташований на березі Збруча, по якому до 1939 року проходив кордон – спочатку між Російською імперією та Австро-Угорщиною, потім – між СРСР та Польщею), комора сільського споживчого товариства (про це, зокрема, нагадує купа закам’янілої солі в кутку на першому поверсі), а згодом – стайня.

Архітектурні особливості брами

Брама кам’яна, квадратна в плані. Товщина зовнішніх стін становить 2,2 м. Проїзд, завширшки 6,8 м, перекрито кам’яним коробовим склепінням. Решта між’ярусних перекриттів пласкі по балках. Сполучення між першим і другим ярусами забезпечують сходи в стіні. У східному приміщенні першого ярусу кам’яні сходи ведуть у підвал, який згодом було засипано (тепер він частково розчищений). Перший і другий яруси мають бійниці зі щоками, що розширюються в обидва боки, та прямокутним світловим отвором. Другий ярус освітлюється великими віконними прорізами з білокам’яними наличниками пізнього ренесансного характеру. Портал проїзду з напільного боку, разом із декором над ним до рівня третього ярусу, утворюють складну композицію у бароковому стилі. Над карнизом порталу встановлено щит із гербом. На картуші та фризі антаблемента є латинський текст і дата «1724». Напис засвідчує: «Адам Миколай Сенявський із Гранова, власник Шклова і Міши, каштелян краківський, найвищий поводир державного війська, для громадської безпеки оцю твердиню відновив року 1722, маючи намір мурами захищати батьківщину, що її стільки раз захищав грудьми. Отож віща думка фундатора подбала побудувати оцю браму, щоб Оттоманській Порті загородити дорогу до Польщі, щоб користуватися рівною силою проти нападів варварів, лютому татарину протиставив Сатанів, проти чого навіть і ворота адові не здолають, надто коли цю твердиню закрито перед ворогами. Одному тільки Богові, Королеві і Батьківщині віддаватиме свої ключі. Року Божого 1724».

Місцеві підприємці активно відновлюють міську браму, аби зберегти пам’ятку для прийдешніх поколінь.

Забронювати