Цілющі властивості «Збручанської» почали використовувати ще у давні часи. Існує легенда про воду, що з’явилася після молитви козака чи ченця. За нар. переказами, тут жив монах-відлюдник, який лікував нею людей. Проживав він у двох келіях, вирубаних у вапняковій скелі. Біля печери монаха і сьогодні б’ють чотири джерела. Воду з одного джерела використовують для промивання хворих очей, з іншого – для лікування нервової системи, захворювань серця. Жителі Сатанова використовували воду з родовища для напування худоби, що сприяло збільшенню їхньої маси та жирності молока.
Слава про живу воду передавалася із вуст в уста не одне століття. У 1965 р. на околицях Сатанова було пробурено свердловину, з якої вдарив фонтан висотою 53 м. Фонтан діяв два тижні, поки його не забетонували.
У 1968 р. водою зацікавилася місцева жителька, фармацевт Н. Нестерова. Завдяки їй були проведені перші дослідження Збручанської води – спершу у Кам’янець-Подільському, пізніше в Одеському науково-дослідному інституті курортології. За результатами обстежень було встановлено, що дана вода (гідрокарбонатно-магнієво-натрієва) за своїми лікувальними властивостями не поступається трускавецькій Нафтусі. Збручанська Нафтуся, на відміну від трускавецької, містить йод, бром, мідь, марганець, фтор, двовалентне залізо, метаборну кислоту, фосфор та інші цінні мікроелементи.
На глибинах понад 600 метрів виявлено хлоридно-натрієво-бромну воду. Ступінь її мінералізації становить 38 грамів, що вище морської та океанічної води. З метою збереження запасів цієї води родовище «Солона ропа» законсервовано. У 1973 р. розпочиналось будівництво санаторію “Збруч”, Зараз тут є Арден Палац. Поруч зі свердловиною №11863 була пробурена нова – на відстані 400 м. На базі родовища мінеральних вод засновано державний курорт Сатанів. Запаси води – близько 300 кубічних метрів на добу.
Розташований він у мальовничому місці Подільського краю, у гарному хвойно – листяному лісі, на березі річки Збруч. Лікувальна база санаторію з того часу тільки нарощує свої потужності. На даний час курорт містить ванне відділення (ванни: з бішофітом, хвойні, морські, йодо-бромні, хлоридно-натрієві, з екстрактами трав), кафедру гідропатії (підводний душ-масаж, циркулярний та висхідний душі, душ Шарко). Функціонують кабінети озокеритолікування, лазеротерапії, фізіотерапії, лікувальної фізкультури, масажу, інгаляторій, фітобар, кабінет вакуумного масажу, грязелікування, ЛОД – терапії, вібромасажута ін.